Schedules

Slide background

Schedule of Classes

ALL CLASSES

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
6:00am
6:45am
7:00am
7:15am
8:00am
8:15am
8:30am
9:00am

TRX

with Neil

9:00 am - 10:00 am

Fee Based

TRX

with Neil

9:00 am - 10:00 am

*Fee based class

9:30am

Krush Kelli

with Kelli

9:30 am - 10:30 am

Fee Based

10:00am
10:30am

Abs / Core Workout

with Deborah

10:30 am - 11:00 am

10:45am
11:00am
12:00pm
12:15pm

Advanced Pilates

with Cassy

12:15 pm - 1:15 pm

Advanced Pilates

with Cassy

12:15 pm - 1:15 pm

1:00pm

Jiu-Jitsu

with Clark Gracie

1:00 pm - 3:00 pm

*Fee based class

1:15pm
2:00pm

Jiu-Jitsu

with Alan

2:00 pm - 3:00 pm

Fee Based

3:00pm
3:15pm

Kid's Jiu-Jitsu

with Alan

3:15 pm - 4:00 pm

Fee Based

Kid's Jiu-Jitsu

with Alan

3:15 pm - 4:00 pm

Fee Based

4:00pm
4:15pm
4:30pm
4:45pm
5:00pm
5:30pm

Gentle Yoga

with Courtney

5:30 pm - 6:30 pm

6:00pm
6:30pm

Krush Kelli

with Kelli

6:30 pm - 7:30 pm

Fee Based

7:00pm

Jiu-Jitsu

with Clark Gracie

7:00 pm - 8:30 pm

*Fee based class

Jiu-Jitsu

with Clark Gracie

7:00 pm - 8:30 pm

*Fee based class

Barre

with Yvonne

7:00 pm - 8:00 pm

Jiu-Jitsu

with Clark Gracie

7:00 pm - 8:30 pm

*Fee based class

Jiu-Jitsu

with Clark Gracie

7:00 pm - 8:30 pm

*Fee based class

Monday

  • Power Low

    with Jo

    6:00 am - 7:00 am

  • Spinning

    with Tony

    7:00 am - 8:00 am

  • Stretch

    with Janis

    7:15 am - 8:15 am

  • Pilates Mat

    with Deborah

    8:00 am - 9:00 am

  • Body Pump

    with Mare

    8:15 am - 9:15 am

  • Stretch

    with Connie

    9:00 am - 10:00 am

    TRX

    with Neil

    9:00 am - 10:00 am

    Fee Based

  • R.I.P.P.E.D.

    with Whitney

    9:30 am - 10:30 am

  • Adult Fitness

    with Connie

    10:00 am - 11:00 am

  • Body Conditioning

    with Penny

    10:45 am - 12:00 pm

  • Flow Yoga

    with Mike D

    11:00 am - 12:00 pm

  • Spinning

    with Teri

    12:00 pm - 1:00 pm

  • Advanced Pilates

    with Cassy

    12:15 pm - 1:15 pm

  • Meditation

    with Bram

    3:00 pm - 4:00 pm

  • Body Conditioning

    with Shanna

    4:15 pm - 5:15 pm

  • Structure Spinning

    with Kelli

    5:30 pm - 6:30 pm

    Yoga II, III

    with Jennifer

    5:30 pm - 6:45 pm

  • Zumba

    with Shannon

    7:00 pm - 8:00 pm

    Jiu-Jitsu

    with Clark Gracie

    7:00 pm - 8:30 pm

    *Fee based class

Tuesday

  • Spinning

    with Michelle

    6:00 am - 7:00 am

  • Flow Yoga II, III

    with Jennifer

    7:00 am - 8:00 am

  • Chisel Burn

    with Whitney

    8:15 am - 9:15 am

    Stretch and Backcare

    with Connie

    8:15 am - 9:00 am

  • Adult Fitness

    with Connie

    9:00 am - 10:00 am

  • Body Conditioning

    with Penny

    9:30 am - 10:30 am

    Krush Kelli

    with Kelli

    9:30 am - 10:30 am

    Fee Based

  • Yoga I

    with Danny

    10:00 am - 11:00 am

  • Ballet

    with Justine

    11:00 am - 12:00 pm

    Spinning

    with Kelli

    11:00 am - 12:00 pm

  • Boot Camp

    with Brandy

    12:15 pm - 1:15 pm

    True Barre Fusion

    with Justine

    12:15 pm - 1:15 pm

  • Jiu-Jitsu

    with Alan

    2:00 pm - 3:00 pm

    Fee Based

  • Kid\'s Jiu-Jitsu

    with Alan

    3:15 pm - 4:00 pm

    Fee Based

  • Spin & Sculpt

    with Whitney

    4:15 pm - 5:30 pm

  • Stretch

    with Carl

    4:45 pm - 5:30 pm

  • Yoga I, II, III

    with Teri

    5:30 pm - 6:30 pm

    Latin Barre Dance

    with Shanna

    5:30 pm - 6:15 pm

  • Jiu-Jitsu

    with Clark Gracie

    7:00 pm - 8:30 pm

    *Fee based class

Wednesday

  • Cardio Sculpt

    with Connie

    6:00 am - 7:00 am

    Spinning

    with Emilio

    6:00 am - 7:00 am

  • Stretch

    with Janis

    7:15 am - 8:15 am

  • Core Stretch

    with Shanna

    8:00 am - 9:00 am

    Spinning

    with Tony

    8:00 am - 9:00 am

  • Stretch

    with Connie

    9:00 am - 10:00 am

  • Latin Barre Dance

    with Shanna

    9:30 am - 10:30 am

  • Zumba

    with Shannon

    10:30 am - 11:30 am

  • Flow Yoga I, II

    with Mary

    11:00 am - 12:00 pm

  • Advanced Pilates

    with Cassy

    12:15 pm - 1:15 pm

  • Meditation

    with Bram

    3:00 pm - 4:00 pm

  • Pilates CoreBarre

    with Deborah

    4:15 pm - 5:15 pm

  • Flow Yoga II, III

    with Gerhard

    5:30 pm - 6:45 pm

    Structure Spinning

    with Shawndee

    5:30 pm - 6:30 pm

  • Barre

    with Yvonne

    7:00 pm - 8:00 pm

    Jiu-Jitsu

    with Clark Gracie

    7:00 pm - 8:30 pm

    *Fee based class

Thursday

  • Spinning

    with Michelle

    6:00 am - 7:00 am

  • Flow Yoga

    with Mike D

    7:00 am - 8:00 am

  • Pilates Mat

    with Deborah

    8:00 am - 8:30 am

  • H.I.T

    with Deborah

    8:30 am - 9:30 am

  • TRX

    with Neil

    9:00 am - 10:00 am

    *Fee based class

  • Cardio Sculpt

    with Julie

    9:30 am - 10:30 am

  • Yoga I

    with Valerie

    10:00 am - 11:00 am

  • Spinning

    with Tony

    11:00 am - 12:00 pm

    Ballet

    with Justine

    11:00 am - 12:00 pm

  • Boot Camp

    with Josh

    12:15 pm - 1:15 pm

    Power Barre

    with Justine

    12:15 pm - 1:15 pm

  • Kid\'s Jiu-Jitsu

    with Alan

    3:15 pm - 4:00 pm

    Fee Based

  • Pilates Mat

    with Myriah

    4:00 pm - 5:00 pm

  • Pure Muscle

    with Mare

    5:00 pm - 6:00 pm

    Stretch

    with Courtney

    5:00 pm - 5:30 pm

  • Gentle Yoga

    with Courtney

    5:30 pm - 6:30 pm

  • Spinning

    with Tony

    6:00 pm - 7:00 pm

  • Krush Kelli

    with Kelli

    6:30 pm - 7:30 pm

    Fee Based

  • Jiu-Jitsu

    with Clark Gracie

    7:00 pm - 8:30 pm

    *Fee based class

Friday

  • Pure Muscle

    with Mare

    6:00 am - 7:00 am

  • Spinning

    with Alberto

    7:00 am - 8:00 am

  • Stretch

    with Janis

    7:15 am - 8:15 am

  • Pilates Mat

    with Deborah

    8:00 am - 9:00 am

  • Body Conditioning

    with Whitney

    8:15 am - 9:15 am

  • Adult Fitness

    with Connie

    9:00 am - 10:00 am

  • Cardio Kickboxing

    with Deborah

    9:30 am - 10:30 am

  • Flow Yoga

    with Mary

    10:30 am - 11:30 am

    Abs / Core Workout

    with Deborah

    10:30 am - 11:00 am

  • Spinning

    with Tony

    11:00 am - 12:00 pm

  • Dance Fusion

    with Shannon

    12:15 pm - 1:15 pm

  • Pilates CoreBarre

    with Shannon

    1:15 pm - 2:00 pm

  • Body Pump

    with Mare

    4:30 pm - 5:30 pm

  • Yoga

    with Mary

    5:00 pm - 6:15 pm

Saturday

  • Spinning

    with Tony

    6:45 am - 7:45 am

  • Functional Fitness

    with Michelle

    8:00 am - 9:00 am

    Pure Muscle

    with Mare

    8:00 am - 9:00 am

  • Stretch and Backcare

    with Connie

    9:00 am - 10:00 am

  • Spinning

    with Shawndee

    9:30 am - 10:30 am

  • Yoga I, II

    with Mike D

    10:00 am - 11:00 am

  • Extreme Legs

    with Julie

    11:00 am - 12:00 pm

  • Jiu-Jitsu

    with Clark Gracie

    1:00 pm - 3:00 pm

    *Fee based class

Sunday

  • Spinning

    with Shawndee

    8:00 am - 9:00 am

  • Power Low

    with Janis

    8:30 am - 9:30 am

  • Body Pump

    with Emily

    9:30 am - 10:30 am

  • Yoga

    with Mary

    10:00 am - 11:00 am

  • CX WORX

    with Emily

    10:30 am - 11:00 am